Меланинът, също наричан и пигмент, е вещество, което придава на кожата и косата естествения им цвят. Той дава и цветът на ириса на окото, перата и люспите на животните. При хората тези, които имат по-тъмна кожа имат по-високи нива на меланин. И обратното – тези, които имат по-малко меланин са с по-светла кожа.
Меланинът се образува като част от процеса на метаболизирането на аминокиселината тирозин. В кожата меланинът се образува от клетки, наречени меланоцити. Някои медицински състояния, като например албинизмът, се свързват с липсата на меланин в организма. Албинизмът е състояние, характеризиращо се с липсата на нормално количество пигмент в тялото. Албинизмът се среща при животните, хората и дори растенията.
Албинизмът съществува в различни разновидности. В зависимост от неговия вид могат да бъдат засегнати кожата, косата и очите. Очният албинизъм засяга не само цвета на очите, косата и кожата, но води и до по-лошо зрение. Освен това някои видове дефицит на меланин са свързани с повишени нива на смъртност.
Меланинът има много ползи за хората. Една от най-известните ползи е ползата му срещу ултравиолетовите лъчи на слънцето. Меланинът осигурява естествена защита срещу вредните въздействия на тези лъчи. Но той не осигурява пълна защита от слънцето и хората с по-тъмен цвят на кожата все още са изложени на риск от вредните лъчи на слънцето.
Като цяло хората с по-тъмнa кожа и повече меланин могат да стоят повече на слънце без да изгорят. Обратното, хората с по-светла кожа могат да изгорят дори и след няколко минути, прекарани под лъчите на обедното слънце. Ракът на кожата е пряко свързан с излагането на слънце и по-малки количества меланин. Излагането на слънце се асоциира дори с появата на катаракта.
Меланинът е също така механизъм за поглъщане на топлина от слънцето. Това е от особено значение за студенокръвни животни. Змии, гущери, някои видове риби, както и много други животни зависят от заобикалящата ги среда, включително и лъчите на слънцето, за да се установят и поддържат телесната си температура.
Меланинът служи и за намаляване на количеството светлинни лъчи, които влизат в окото, което е важно за остротата на зрението. Той също така подпомага усвояването на разсеяна светлина в окото. По този начин меланинът дава възможност за по-остър поглед.